SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO TURYSTYCZNE



Programowanie turystyki wśród młodzieży Technicznych Zakładów Naukowych – opiekun Sławomir Jaworski przodownik GOT 6813
Po kilku latach pracy w TZN w wyniku przeprowadzonych obserwacji i rozmów z uczniami i rodzicami doszedłem do wniosku, że w mojej placówce oświatowo wychowawczej istnieje zapotrzebowanie na funkcjonowanie organizacji propagującej turystykę wśród młodzieży.
Po wielu rozmowach z Radą Rodziców, Dyrekcją oraz Zarządem Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Skarżysku Kamiennej postanowiłem podjąć się zadania zorganizowania Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego w Technicznych Zakładach Naukowych (zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania z maja1983r).
Po kilku rajdach zorganizowanych w 1993 roku wyłoniłem grupę młodzieży i wystąpiłem z wnioskiem do Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego o podjęcie procedury organizacyjnej. W marcu 1994 roku na zebraniu zarządu oddziału PTTK w Skarżysku w porozumieniu z dyrekcją szkoły powołano Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne w Technicznych Zakładach Naukowych.
Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym członków SKKT TZN wybrany został zarząd w skład którego weszli:
- prezes Marcin Mrówka,
- wiceprezes Sławomir Laskowski,
- skarbnik Monika Drabik.
Pierwszym zadaniem do zrealizowania, jakie postanowiliśmy przed sobą (zarząd i opiekun), było znalezienie pomieszczenia, które mogłoby służyć za siedzibę koła. Po rozmowie z dyrektorem ds. administracyjnych Tadeuszem Kwiatkowskim znaleźliśmy małe pomieszczenie znajdujące się blisko wejścia do szkoły, a funkcjonujące kiedyś jako portiernia. Po akceptacji dyrekcji przystąpiliśmy do adaptacji w/w pomieszczenia dla potrzeb koła. Wymalowane zostały ściany, podłoga wyłożona częściowo wykładziną, odremontowana została stara szafa i biurko, które od lat leżały niepotrzebne w magazynach szkoły. Dyrekcja przekazała 8 krzesełek i wieszak, a młodzież przyniosła słomiankę i obraz o treści turystycznej. Tym sposobem po dwóch tygodniach intensywnych prac Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne dysponowało już swoją siedzibą (kwiecień 1994 roku).
Z chwilą powstania siedziby zaczęliśmy gromadzić biblioteczkę turystyczną SKKT. W chwili obecnej posiada ona zbiory przewodników (około 40 woluminów) i map (45 pozycji) dotyczących rejonów turystycznych
w Polsce o wybitnych walorach krajoznawczych (wszystkie pasma górskie znajdujące się w Polsce). Zbiory biblioteczki są wykorzystywane przy planowaniu i organizowaniu imprez SKKT, jak również są udostępnione nauczycielom i uczniom organizującym wycieczki szkolne w Technicznych Zakładach Naukowych.
Kolejną sprawą organizacyjną związaną z działalnością koła było zorganizowanie gabloty SKKT i zawieszenie jej w miejscu ogólnie dostępnym
i dobrze widocznym (korytarz szkolny w pobliżu sali gimnastycznej). Umieszczane są tam wszystkie plakaty i informacje związane z bieżącą działalnością koła, jak również gazetki programujące turystykę i krajoznawstwo. Każdego roku robione są co najmniej 4 ekspozycje. Do najciekawszych należy zaliczyć:
- Polska na kartach telefonicznych (150 kart),
- Zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego,
- Ziemia świętokrzyska – przeszłość i teraźniejszość,
- Schroniska tatrzańskie na widokówkach,
- Poznajemy Góry Świętokrzyskie,
- Tatry Polskie,
- V rocznica SKKT,
- Tu byliśmy – 8 lat działalności SKKT TZN
- Narty – uczymy się biegać
- Rower – to jest to.

 

 

turyst10

 

 

 

turyst11

 

 

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } ADDRESS { font-style: italic } P { margin-bottom: 0.21cm } -->
Oprócz ekspozycji tematycznych przed każdym rajdem turystycznym pokazywane są walory regionu, w którym impreza będzie się odbywać,
a po zakończeniu prezentowane są zdjęcia z odbytej wycieczki (Beskidy, Tatry, Góry Świętokrzyskie, Sudety).
Ważną rolę w propagowaniu turystyki i krajoznawstwa wśród członków koła, a także uczniów szkoły oprócz ekspozycji w gablocie odgrywa prenumerata czasopism krajoznawczo turystycznych: „Na szlaku” – miesięcznika Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego a obecnie „n.p.m.” – magazyn turystyki górskiej. Dzięki nim młodzież poznaje różne regiony turystyczne, ich walory krajoznawcze, a także aktualizuje informacje dotyczące bazy turystycznej. W chwili obecnej w biblioteczce SKKT znajduje się około 80 numerów czasopisma „Na szlaku”.
Główna działalność SKKT skupia się w sekcji turystyki pieszej, która działa już prawie 10 lat. Początkowo w latach 1993 – 1995 wycieczki organizowane były po Górach Świętokrzyskich i trwały jeden, a później dwa dni. W miarę nabywania umiejętności i doświadczenia rajdy stawały się dłuższe i przebiegały trasami odległych grup górskich (Karkonosze, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Beskid Śląski, Góry Stołowe, Bieszczady, Pieniny, Gorce, Tatry, Beskid Mały).
W czasie trwania rajdów uczestnicy zdobywali punkty na kolejne stopnie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK (zwanej GOT), której celem jest zachęcanie młodzieży do systematycznego poznawania polskich gór, rozbudzanie umiłowania ojczystego kraju oraz nauczanie racjonalnego uprawiania turystyki i krajoznawstwa górskiego. W czasie 10 lat funkcjonowania koła kilkadziesiąt osób uzyskało limity punktów uprawniające je do noszenia GOT-u w stopniu popularnym, brązowym, srebrnym i złotym.
Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne organizowało również coroczne rajdy pierwszoklasisty (4x), które propagowały turystykę i krajoznawstwo wśród uczniów klas pierwszych, a jednocześnie stanowiły ważny element przy naborze nowych członków w szeregi koła turystycznego. Rajdy były 2 dniowe, odbywały się po Górach Świętokrzyskich, a nocleg był zawsze w prywatnym schronisku w Celinach. W imprezie uczestniczyły reprezentacje poszczególnych klas (po 5 osób). Ograniczenie to wiązało się z brakiem miejsc noclegowych w schronisku (28 miejsc).
W związku z coraz większą ilością uczniów chcących uczestniczyć w rajdach pierwszoklasisty w październiku 2000 roku zorganizowałem przy pomocy członków SKKT złaz pierwszoklasisty na Wykusie. Od tego roku złaz zastąpił wcześniej organizowane rajdy pierwszoklasisty.
W złazie uczestniczą wszystkie pierwsze klasy wraz z wychowawcami – około 150 osób. Odbywa się on w Sieradowickim Parku Krajobrazowym,
a uczestniczące w nim klasy wyruszają z różnych miejscowości (Starachowice, Wąchock, Parszów, Mostki, Suchedniów, Bodzentyn, Siekierno), by po 2-3 godzinach spotkać się przy wspólnym ognisku na polanie Wykus. W tym miejscu młodzież wysłuchuje przewodnika, który opowiada o oddziałach partyzanckich działających na terenie Gór Świętokrzyskich, piecze na ognisku kiełbaski i przygotowuje się do drogi powrotnej w kierunku linii kolejowej Ostrowiec - Skarżysko lub do innych z góry zaplanowanych miejscowości.

 

 

turyst12

 

 

 

turyst6

 

 

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } ADDRESS { font-style: italic } P { margin-bottom: 0.21cm } -->
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodzieży, a także chcąc uatrakcyjnić działalność koła w okresie zimowym w grudniu 1995 roku powstała sekcja narciarstwa biegowego SKKT. Skupia ona wszystkich entuzjastów nart biegowych. Zarówno tych, którzy kiedyś mieli narty na nogach jak i tych, którzy narciarstwo biegowe znali tylko z telewizji. Dla tych ostatnich prowadziłem szkolenia teoretyczne i praktyczne zapoznające ich
z podstawowymi krokami używanymi w narciarstwie biegowym (bezkrok, jednokrok, dwukrok, krok z odbicia), ze sposobami zjeżdżania, skręcania
i hamowania umożliwiającymi im uczestnictwo w rajdach.
Pierwszy rajd narciarski po Górach Świętokrzyskich odbył się 29 stycznia 1996 roku na trasie Skarżysko – Rejów – Baranów – Skarżysko (TZN).
Aby sekcja mogła powstać i funkcjonować, musiałem zorganizować wypożyczalnię sprzętu narciarskiego (tylko jedna osoba będąca członkiem SKKT posiadała narty). Po przedstawieniu dyrekcji i radzie rodziców korzyści płynących ze zorganizowania takiej sekcji, uzyskałem akceptację i środki finansowe na zakup sprzętu. W związku z wysokimi cenami nart i butów
w sklepach nawiązałem kontakt z Polakiem zamieszkującym na stałe w Austrii, który po przystępnej cenie sprowadził mi do Polski sprzęt narciarski znanych firm zachodnich: narty śladowe, buty, wiązania, kijki w sumie 10 kompletów.
Najciekawszy rajd odbył się w Górach Świętokrzyskich na trasie Nowa Słupia – Celiny – Bodzentyn – Góra Sieradowska – Łączna i trwał 2 dni.
W każdym rajdzie bierze udział 10 uczniów, gdyż na tyle pozwalają przepisy i sprzęt. Po każdym sezonie młodzież naprawia i konserwuje narty, buty
i wiązania przygotowując je na przyszły sezon. Z wypożyczalni korzystają zarówno członkowie SKKT jak i uczniowie mający zajęcia z narciarstwa.
W czasie lekcji w-f. młodzież poznaje tajniki biegów narciarskich i decyduje się na wstąpienie do sekcji narciarskiej SKKT.
Oprócz w/w sekcji działa również w SKKT sekcja rowerowa. Powstała ona z mojej inicjatywy w związku z dużym zainteresowaniem młodzieży turystyką rowerową. Od czerwca 2000 roku jestem członkiem Skarżyskiego Towarzystwa Cyklistów i uważam, że założenie sekcji rowerowej przyniesie wiele korzyści młodzieży TZN.
Głównym jej zadaniem jest popularyzowanie i rozwój turystyki rowerowej na terenie szkoły. Jej działalność jest dostępna nie tylko dla członków sekcji, ale i dla całej społeczności uczniowskiej. W czasie spotkań omawiane są tematy związane z: historią turystyki kolarskiej, budową i eksploatacją roweru, ubiorem i ekwipunkiem turysty kolarza, z przygotowaniem i realizacją rajdów rowerowych.
Sekcja współpracuje ze Skarżyskim Towarzystwem Cyklistów (wspólne imprezy, pomoc przy Wyścigu Solidarności), jak również organizuje własne rajdy. Do najciekawszych należy zaliczyć trzydniowy rajd po Beskidzie Niskim: Szymbark – Radocyna – Przełęcz Dujawa – Radocyna – Grybów, oraz 2 dniowy po Górach Świętokrzyskich: Szydłów – Raków – £agów – Nowa Słupia – Bodzentyn – Skarżysko.
Mimo że działalność Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego opiera się przede wszystkim na sekcji turystyki pieszej nadmienić należy,
że wszystkie trzy sekcje współpracują ze sobą, a ich członkowie często uczestniczą we wspólnych rajdach.
Podstawowym dokumentem pracy koła jest kronika (2 tomy), która odzwierciedla całokształt jego działalności. Jest ona prowadzona przez prezesa, a dokumentację rajdów robią uczestnicy.
Podsumowując do najistotniejszych zadań SKKT zgodnie z zaleceniami władz oświaty należy zaliczyć:
a) organizowanie wycieczek, imprez i innych zajęć turystyczno – krajoznawczych oraz zdobywanie odznak turystycznych,
b) szerzenie wśród uczniów kultury uprawiania turystyki i wypoczynku po nauce,
c) propagowanie w szkole turystyki i krajoznawstwa poprzez gazetki, radiowęzeł szkolny, organizowanie odczytów, upowszechnianie czytelnictwa prasy i wydawnictw krajoznawczych,
d) opieka nad szkolną wypożyczalnią sprzętu sportowego,
e) upowszechnienie wiedzy o kraju poprzez organizowanie wystaw, konkursów itp.
Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne funkcjonuje już dziesięć lat dzięki przychylności dyrekcji (trzech kolejnych dyrektorów), a także rady rodziców, która wspiera finansowo działalność koła.

 

turyst5