Koła Zainteresowań PDF Drukuj Email

 

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

 

....ile razem dróg przebytych,

     ile ścieżek przedeptanych...

   W szkole od zawsze miały otwarte pole do działania ogólnokrajowe organizacje wyższej użyteczności publicznej  jak:  Polski Czerwony Krzyż, Liga Obrony Kraju, ideowo-wychowawcze jak: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Młodzieży Socjalistycznej-Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej oraz inne, np. Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze czy Polski Związek Wędkarski.

Działalność pozalekcyjną uczniowie realizują lub realizowali także w kole hobbystów z jego sekcjami: lotniarską, szaradziarską, szachową, numizmatyczną, surwiwalową i harmonijek ustnych.

Działania niektórych kół, np. ZMS-ZSMP czy TPPR była czysto fasadowa i zanikła po zmianach w 1990 r.

Swoją działalność koła porządkują planami pracy a osiągnięcia dokumentują prowadzeniem kronik i tworzeniem archiwów z dyplomami, wycinkami prasowymi, pracami uczniów, zdjęciami itp. W planach pracy znaleźć można cykliczne działania oraz zadania do realizacji przez całe koło lub indywidualnej.

Aktualnie działania prowadzą koła: Polski Czerwony Krzyż, Krajoznawczo-Turystyczne, Koło Ekologiczne, Chemiczne, Komputerowe, Wędkarskie, Sportowe, Europejskie.

Koło PCK organizuje corocznie Światowy Dzień Walki z AIDS, Dzień Bez Papierosa,  startuje w olimpiadach promujących zdrowie, skutecznie propaguje wśród uczniów ideę honorowego krwiodawstwa i wolontariatu, realizuje program „ Pomagamy potrzebującym – bądź z nami” - przeprowadza zbiórki ubrań i żywności, bierze udział w kwestach ulicznych i innych akcjach organizowanych przez Zarzad Rejnowy PCK.

Koło Krajoznawczo-Turystyczne wykorzystując mapy i przewodniki z własnej biblioteki, organizuje liczne wycieczki, rajdy i złazy. W oparciu o swój sprzęt prężnie działa sekcja narciarska. W pracy Koła coroczną imprezą jest Rajd Pierwszoklasisty.

Koło Ekologiczne przeprowadza corocznie Olimpiadę Wiedzy Ekologicznej, obchody Dni Ziemii, akcje sadzenia drzewek, propaguje zdrową żywność itp. Od roku 2005 startujemy w Międzynarodowym Konkursie Ekologicznym - na innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska. Możemy poszczycić sie znaczącymi osiągnieciami na tym polu, np.: I miejsce w 2009 roku - na szczeblu miedzynarodowym - laureatami są Katarzyna Purtak i Michał Miernik, I miejsce w 2007r. - na szczeblu krajowym - laureaci : Monika Rymarczyk i Adam Borkowski oraz wyróżnienie w 2005 r. dla Magdaleny Wąsowskiej i Justyny Wiśniwskiej . 

Uczniowie w Kole Wędkarskim wspólnie wędkują, biorą udział w zawodach i stale współpracują z Polskim Związkiem Wędkarskim.

Rok przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej powstał Szkolny Klub Europejski „WEKTOR”. Członkowie Klubu uczestniczą w sesjach naukowych, przeprowadzili w szkole referendum akcesyjne i prowadzą stronę internetową Klubu. Nowo wstępujący do szkoły uczeń otrzymuje więc, jak widać bogatą ofertę działalności pozalekcyjnej.